eesmärgid goals

Millised on Sinu eesmärgid?

Milleks meile eesmärgid? Igaüks meist soovib midagi saavutada: olgu selleks tööalane saavutus, miski mis seotud õppimisega või lihtsalt personaalse eluga. Selleks aga, et suurendada võimalusi, et kõike soovitut ellu viia või saavutada, on oluline seada endale eesmärke.

eesmärgid visioon

Mis on eesmärk?

Võib ju mõelda eesmärkide seadmisest, kuid selleks on vaja varakult aru saada, mis üldse on eesmärk. Lihtsalt võiks seda defineerida niimoodi: see on midagi, mis pannakse tuleviku jaoks paika kui märk, mille nimel ollakse valmis pingutama, tööd tegema ning raskusi ületama. 

Mingis mõttes on eesmärk ka muutus – oleviku muutus. Eesmärke võib olla ühest kuni tuhandeni: uusaastalubadused, eesmärgid koolis või tööl, enda parandamise eesmärgid või miks mitte ka suhete eesmärgid. 

Üks lihtsamaid viise, kuidas endale eesmärk seada, on võtta lihtsalt mingi unistus ning teha endale eesmärgiks selle unistuse teostamine. Paljude arust on üks parimaid viise just aasta alguses eesmärkide seadmine, sest uue aasta algus justkui ju on millegi uue algus. See võib paljude jaoks olla kui puhas leht, mis uute eesmärkidega täita.

Milleks ning kuidas seada eesmärke?

Edukuse taga on pidev tahtejõud ning eesmärkide seadmine on sellega kindlasti seotud. Palju lihtsam on motiveerida mingeid tegevusi tegema, kui silme ees on kindel siht, mille suunas rühkida. Seetõttu on tähtis see, et eesmärk oleks võimalikult täpselt sõnastatud. 

Eriti kehtib see juhul, kui eesmärki ei püstitata ainult endale, vaid suuremale grupile inimestele. Näiteks töökeskkonnas. Vajalik on endalt ning teistelt küsida: „Mida soovitakse saavutada?“ ning „Miks?“. Vastates nendele küsimustele ning hoides neid pidevalt meeles, on võimalik end ning oma kollektiivi motiveerituna hoida.

eesmärgid ja plaan

Samuti on vajalik, et eesmärk on mingitmoodi mõõdetav, st kas midagi arvulist või lihtsalt fakt, et midagi sai tehtud. Muidugi on üks põhilisemaid asju see, et eesmärk oleks ikka midagi, mida reaalselt on võimalik saavutada. Pole mõtet luua midagi, mille saavutamine tundub täiesti võimatu tegevusena. Selliste tühiste eesmärkide seadmine viib vaid pettumuseni ning loob üleüldiselt negatiivse õhkkonna.

Kollektiivsete eesmärkide puhul aitab ajalise piirangu seadmine – seega, kui näiteks seada mingi eesmärk, mis aitab kollektiivi ettevõtlikust edasi viia ning seada see aasta alguses, ongi hea panna näiteks aastane piirang. See tähendab, et luuakse endale eesmärk, mida soovitakse saavutada aasta jooksul või aasta lõpuks.

   

Olen seadnud eesmärgid, aga sellest pole kasu?!!

Lihtsalt eesmärkide seadmisest aga kahjuks kasu ei ole. Individuaalsete eesmärkide puhul on oluline, et indiviid, kes endale eesmärgi või mitu seadnud on, on ka valmis nende nimel tööd tegema. Ilma raske töö ja vaevata pole võimalik midagi saavutada. Sama kehtib ka töökeskkonnas – kui kogu kollektiivile on seatud ühine eesmärk, on tähtis see, et kõik sellest kinni peavad ja selle nimel tööd teevad. Nagu öeldakse, kett on ainult nii tugev kui selle nõrgim lüli ning see kehtib ka eesmärkide seadmise kohta.

Seega – olukorras kus asjad tunduvad minevat pigem vastupidist teed sellele, mida loodetakse, on üheks võimaluseks asjade ümbermõtlemine ning uute eesmärkide seadmine. Tihti juhtub ka see, et aja möödudes võivad vanad eesmärgid justkui „aeguda“. See võib tähendada seda, et kuigi vanad eesmärgid jäid saavutamata, kaotasid nad tähtsuse ning asendusid uute, paremate eesmärkidega. Igal juhul on tähtis edu saavutamiseks hoida siht kursil ning püüelda oma eesmärkide saavutamise poole. Ainult sel viisil on võimalik saavutada kõike, mida soovitakse ning jõuda oma unistuste täitmiseni.

Kui see artikkel oli Sulle kasulik, siis kliki “Meeldib” ja kui võiks ka sinu sõpradele huvitav olla, siis kliki “Jaga”

Aitäh tagasiside eest!