filmid mida ettevotja peaks vaatama - info@assistent.ee +372 5680 0085Sumedaid õhtuid võib peale raamatute lugemise sisustada ka mõne hea filmiga. Siin on mõned soovitatud filmid (sh väljaande Entrepreneur poolt), mida iga ettevõtja võiks vaadata – neist on üht või teist õppida. Filmide läbivateks teemadeks on ettevõtlus, areng, finantsvaldkond, juhtimine, strateegia ning turundus.

 

Linateosed, mis õpetavad ja inspireerivad…

Think and Grow Rich: The Legacy (2017)

Raamat “Mõtlemist muutes rikkaks” on Napoleon Hilli 25 aastase uurimuse ja eelmise sajandi alguse (enam kui 20ne aasta jooksul) 500 edukaima inimesega läbiviidud intervjuu tulemus. 1937. aastal jagas Hill oma järeldusi maailmaga enda mõtlemisega rikkaks raamatus. Raamat sai kohe klassikaks. Viimase 80 aasta jooksul on Hilli ajatu raamat loonud rohkem rikkust kui ükski teine ajaloo ressurss. Hilli 13 edu põhimõtet on ajatu ja igihaljas kontseptsioon. See materjal on ka tänapäeval sama oluline kui 1937. aastal.

Filmi loojate eesmärk on tuua Hilli võimas sõnum (taas) maailmani: “Igaüks võib õnnestuda, olenemata neid ümbritsevatest asjaoludest. Inimpotentsiaali ei saa ennustada vanuse, rassi, soo, hariduse, rahakuse või muu tajutava soodsa või ebasoodsa olukorraga.”

 

Kotkas Eddie (Eddie the Eagle, 2016)

See on tõsielul põhinev koomiline ent samas ka südamlik ja kaasahaarav lugu kõigutamatust optimismist ning vankumatust tahtest oma unistuse poole püüelda, ükskõik milliseid takistusi elu selle püüdleja teele ka ei veeretaks. Filmi peategelaseks on Eddie Edwards, kes 1988. aasta Calgary olümpiamängudel nautis pea sama suurt populaarsust, kui samadel mängudel ülekaalukalt kolmekordseks olümpiavõitjaks pärjatud Matti Nykänen.

Tema koht ei olnud aga olümpiamängudel!

Populaarsuse põhjused olid erinevad – üks oli maailma parim, teine aga konkurentsitult maailma halvim suusahüppaja – kuid see ei tähendanud seda, et Edwardsi tee olümpiamängudele oleks olnud kuidagimoodi võrreldav muretu jalutuskäiguga. Vastupidi – selleks tuli üles näidata tohutut meelekindlust ning põikpäiselt eirata seda, mida terve maailm oli üritanud noormehele selgeks teha kogu tema elu vältel. Tema koht ei olnud olümpiamängudel!

Või siiski?

Eddie ei olnud aga õnneks mees, kes oma lapsepõlve suurimat unistust oleks olnud nõus kergekäeliselt kõrvale heitma… Algab käänuline ja okkaline teekond Calgary suunas, mille vältel peab Eddie nii mõnelgi juhul end maast püsti ajama, kombinesooni lumest puhtaks kloppima ja tagasi suusahüppetorni suunduma. Sellel teekonnal kulub ära igasugune tugi ning pöördeline hetk saabub siis, kui Eddie põrkab (vaat et sõna otseses mõttes) kokku kunagise suusahüpete imelapse Bronson Pearyga, kes hetkel tegeleb peaasjalikult ühest baarist teise hüppamisega…

 

Victoria & Abdul (2017) 

100 aastat tagasi aset leidnud lugu, kuid siiani maailma eest varjatud peatükk ajaloost. See räägib humoorikal ja soojal moel ülitõsistest ning kaasajal kandva tähtsusega ülemaailmsetest teemadest nagu usu- ja rassisallivus, kultuuride kokkupõrge ning kõikevõitev üldinimlik armastus. Mõttetera ettevõtjatele: What´s the point? It´s about service! Ehk milline on ettevõtja roll teiste teenimisel? Mida kasulikku ettevõtja pakkuda saab?

 

Filmid, mis räägivad ettevõtlusest…

The Founder (2016)

Suurepärane näide sellest, et ainult geniaalsusest ja geniaalsest tootest ei piisa, et turul ellu jääda. Tõestisündinud lugu, mida on paljud eeskujuks toonud, sh ka Michael E. Gerber nii enda raamatus Ettevõtlusmüüt kui ka E-Myth seminaridel, kus ta ütles Ray Kroci kohta väga tabavalt “Ray Kroc didn´t found McDonald’s, he found it!” Kes ei tahaks, et tema netoväärtus oleks $600 millionit? Sest just selliseks hinnati Ray Kroci väärtus tema lahkumise hetkel, 1984. aastal!

 

Steve Jobs (2015)

Ameerika biograafiline draamafilm, mida juhendas Danny Boyle ja kirjutas Aaron Sorkin – Sorkini poolt läbi viidud intervjuude põhjal. Film on struktureeritud kolmeks osaks, mis hõlmavad 14 aastat (1984-1998) personaalarvutite uuendaja ja Apple Inc. asutajaliige Steve Jobsi elust. Kusjuures iga toiming toimub vahetult enne põhitoote käivitamist – Apple Macintosh, NeXT arvuti ja iMac.

Hea vaatamine on kaSteve Jobs: The Man in the Machine (2015)” (dokumentaal)

Steve Jobsist on filme mitu. Vaata ka Steve Jobs (2013)“:

 

Enron: The Smartest Guys in the Room

2005. aasta dokumentaalfilm, mis kõneleb ühest Ameerika ajaloo suuremast äriskandaalist, Enron Corporationi langemisest. Film on hariv ja annab aimu sellest, kui ulatuslikuks võib kujuneda korruptsioon suurettevõttes. Samal teemal on varasematel aastatel ekraanile jõudnud ka meelelahutuslikumas vormis The Crooked E: The Unshredded Truth About Enron (2003). Mõlemad väärivad igal juhul vaatamist!

 

Boiler Room (2000)

See on põnev lugu kolledžist väljalangenust, kes üritab oma isa kõrgeid standardeid järgida, leiab tööd äärelinnas asuva investeerimisühingu maaklerina, mis paneb ta edu kiirteele, kuid töö ei pruugi olla nii austusväärne kui see alguses tundus. Mõtteainet ettevõtjale peaks jaguma Jim Youngi (Ben Affleck) sõnadest: “Ei ole sellist asja nagu “mitte müügi” kõnet. Müük toimub iga kõnega, mille sa teed. Kas sina müüd kliendile mõne aktsia või müüb tema sulle põhjuse, miks ta seda ei saa osta. Mõlemal juhul on tegu müügiga. Ainus küsimus on: kes sooritab müügi? Sina või tema?”

 

Wall Street

1987. aasta linateos, kus peaosa mängib Charlie Sheen. Tema tegelaskuju Bux Fox on ambitsioonikas börsimaakler, kes lähtub mantrast “ahnus on hea”. Lisaks sellele, et film annab aimu erinevatest finantsteemadest, on see ka hea näide, kuhu võivad ahnus ja glamuurne elustiil viia ning kui lihtsalt võib kõik kontrolli alt väljuda.

 

“Wall Streeti hunt” (The Wolf of Wall, 2013)

Tõsielulisel lool põhinevas filmis sai miljonär värskelt abiellunud Jordan Belfortist (Leonardo DiCaprio), kellel elas kogu aeg peas unistus rikkaks saamisest. Ja ta tegigi selle teoks! Ka päriselus! Film “Wall Streeti hunt” räägib samuti loo vihastest börsimaakleritest, kes lisaks pidutsemisele, raha laristamisele ja narkootikumide kasutamisele teevad börsil iga päev oma tavapärast tööd – ostes ja müües aktsiaid.

 

“Joy”(2015)

Meeletu lugu ühest perekonnast läbi nelja põlve, mille keskmes on tüdruk, kellest sirgub ettevõtlik naine, kes rajab äridünastia ning saab ise oma suguvõsa matriarhiks. Reetmine, alatus, süütuse kaotus ja armastuse jäetud armid sillutavad Joy (Jennifer Lawrence) teed selles emotsionaalses draamakomöödias, kus liitlastest saavad vastased ja vastastest liitlased, nii perekonnas kui väljaspool seda. Kõige selle keskpunktist seisev Joy peab vastu tänu oma sisemisele jõule ning pöörasele kujutlusvõimele.

 

Rogue Trader

See 1999. aasta film räägib tõestisündinud loo Baringsi panga töötajast, kellel üksi õnnestus pank pankrotti viia. Film näitab, kuidas inimesed võivad ekslikult arvata, et raha muudab nad asendamatuks.

 

Startup.com

2001. aasta dokumentaalfilm, mis räägib idufirma GovWorks tõusust ja langusest. Ettevõte kaasas 60 miljonit dollarit Hearst Interactive Medialt, KKRilt ning New Yorgi investeerimisfondilt. Peale selle, et tegu on tõsielulooga, pakub film vaatajale kogemuse, kuidas sõprus võib ärisuhete tõttu löögi alla sattuda.

 

Täname suitsetamast (Thank You For Smoking, 2005) 

Film kõneleb tubakatööstuse eestkõnelejast ja lobistist Nick Taylorist (mängib Aaron Eckhart), kes propageerib suitsetamist ning kellel õnnestub ka kõige lootusetumates olukordades tubakatööstus hädast välja tuua. Väga hea film neile, kes vajavad inspiratsiooni, kuidas keerukatest olukordadest välja tulla, kuidas toimub ettevõtte kommunikatsioon ning mida kujutavad endast PR ja edukad läbirääkimised.

 

Glengarry Glen Ross

1992. aasta film räägib loo neljast sõbrast kinnisvaraagendist, kelle senine elu pööratakse pea peale, kui uus juhtkond teatab, et kõik töötajad peale kahe lastakse lahti. Ainuke viis oma senine töökoht päästa on osaleda juhtkonna käivitatud võistlusest ning see võita. See film on hea näide manipulatsioonist ning võistluslikkusest.

 

Kuidas saavutada reklaaminduses edu (How to Get Ahead in Advertising)

See 1989. aasta film kõneleb mehest, kes püüab välja mõelda tabavat lööklauset vistrike vastasele kreemile. Kuigi film ise ei saanud pärast kinodesse jõudmist suurt edu, jõudis see paljude vaatajateni aastaid hiljem. Ja seda põhjendatult. Tegu on hea näitega sellest, kuidas lahendada probleeme loovalt, ent samas ka sellest, kuidas tööst võib saada kinnisidee.

 

Filmid, mis laiendavad Sinu arusaamu…

12 vihast meest (12 Angry Men)

1957. aasta film sellest, kuidas 12 vandekohtunikku otsustavad ühe inimese saatuse üle. Vaataja leiab enda jaoks, kuidas toimib grupikäitumise psühholoogia, grupi juhtimine ning missuguseid tagajärgi toovad erinevad väärtused.

Eelnimetatud filmi alustel on Venemaal 2007. aastal loodud ka film “12”

 

Kontorirotid (Office Space)

1999. aasta komöödia tarkvarafirmast ning seal arenevatest töösuhetest.

 

Püüa mind, kui suudad (Catch Me If You Can, 2002)

Tõsielul põhinev lugu, mis räägib noorimast FBI tagaotsitute nimekirja sattunud mehest Frank Abagnale’ist. Ettevõtluse seisukohast räägib see film näiteks sellest, kuidas loomingulisus aitab raskest olukorrast välja tulla, aga ka sellest, kuidas kõige kiuste edu saavutada.

 

Saatan kannab Pradat (The Devil Wears Prada, 2006)

Lugu noorest naisest Andy Sachsist, kes soovib töötada ajakirjanikuna ning satub saatuse tahtel tööle ajakirja Runway, mida juhib karmikäeline Miranda Priestly. Tegu on motiveeriva filmiga, mis näitab, et raske töö tasub end lõpuks ära ning edu nimel tasub pingutada.

 

Ristiisa triloogia (The Godfather, The Godfather: Part II, The Godfather: Part III)

Vähe sellest, et tegu on läbi aegade ühtede paremate filmidega, on need ettevõtja jaoks ka head näited sellest, kui oluline on heade ärivõrgustike ülesehitamine ning kui olulised on inimsuhted.

 

Tavalised kahtlusalused (The Usual Suspects, 1995)

Psühholoogiline triller New Yorgi kuulsaimatest kriminaalidest, kes satuvad politseijaoskonnas ühte rivisse. Filmi läbivad teemad on juhtimisoskus, võim ning mõjukus, pikaaegne äristrateegia.

 

Sõjajumal (Lord of War, 2005)

Nicolas Gage’iga peaosas. Film räägib ukrainlasest relvaärimehest Juri Orlovist, kes hakkas ajama rahvusvahelist relvaäri. Kui moraalsed küsimused kõrvale jätta, tasub filmi vaadata eeskätt selle pilguga, kuidas tahtejõud edu aitab saavutada, samuti saab ühtteist kõrva taha panna selles, mis puudutab klientide lojaalsuse kasvatamist ning edukate läbirääkimiste pidamist.

 

Patch Adams (1998, peaosas Robin Williams)

Patch Adams on erakordne arst, kes peab nalja parimaks ravimiks ja on valmis isegi oma karjääri ohtu seadma, et patsiendid naerma ajada.

 

Leidsid, et nimekirjas võiks veel mõni hea film olla? Anna meile sellest teada!

 

Kui see artikkel oli Sulle kasulik, siis kliki “Meeldib” ja kui võiks ka sinu sõpradele huvitav olla, siis kliki “Jaga”

Aitäh tagasiside eest!

×
×

Cart