info@assistent.ee | +372 5680 0084

68+

klienti (88% püsikliendid)

3812+

Tundi teostatuid töid

20347+

hallatud/vastatud maili

1290+

sotsiaalmeedia postitust

10 punkti sülearvuti valimisel, millega peaksid arvestama

Sülearvuti kui oluline töövahend

Kuidas valida arvutit info@assistent.ee

Tänases maailmas tundub, et kõik nutiseadmed muutuvad aina väiksemaks – st et kõik, mis taskusse või sülle mahub, on ideaalne. Just seetõttu ongi kasvanud hüppeliselt erinevate tahvelarvutite ning nutitelefonide populaarsus. Sülearvuti, mida võis veel 10-15 aastat tagasi pidada „luksuskaubaks”, mida iga inimene endale lubada ei saanud, on tänapäeval tavaline nähtus meie töölaual. Lauaarvutid pole kuhugi kadunud, kuid liikuv tööinimene eelistab kompaktsust ja kaasaskantavust ja seda sülearvuti pakkuda suudabki. Siiski, valik on ju lai – kuidas olla teadlik sellest, mis on parim ning mida peaks eelistama? Oled Sa assistent või ettevõtja – ostu sooritama minnes on hea silmas pidada just neid järgnevaid juhtnööre.

1. Hind

Kindlasti on hind üheks määravamaks teguriks uue sülearvuti ostmisel. Samas, alati ei pruugi kõige odavam olla kõige halvem ja samas ka kõige kallim ei pruugi olla kõige kvaliteetsem. Seetõttu on parim lahendus panna paika enda rahakoti „võimekus” ning selle järgi edasi mõelda.

Pea meeles, et hinda mõjutavad nii sülearvuti näidud kui ka tootja nimi. Ole valmis selleks, et samade näitajatega, kuid erineva tootja poolt toodetud arvutid on erineva hinnaga. Hinna poolest kuuluvad näiteks Apple’i Macid kindlasti kõrgemasse klassi kui analoogse võimsusega Windowsil töötavad sülearvutid.

2. Mudeli tootja

Üldiselt on mudeli tootja valik maitse asi. Hea sõna levib suust suhu ning seetõttu võib mõni tootja saada positiivsemat, mõni negatiivsemat tähelepanu. Peamiselt on siiski erinevate tootjate arvutitel sarnane riistvara, mistõttu tulebki siinkohal mängu lihtsalt isiklik eelistus.

3. Eesmärk

Üks esimesi asju, mis uue arvuti ostmisel selgeks tuleb teha, on eesmärk. Kas tegemist peaks olema äriklassi arvutiga, mis suudab teha ära palju, on üldiselt kvaliteetsem, kuid ka kallim? Või sobib ka odavklassi arvuti, mis on tavaliselt suunatud tavakasutuseks ning mille tõttu võivad ka näitajad veidi madalamad olla?

Mõtle läbi, millega Sa igapäevaselt tegeled? Kas Sul on vaja erinevaid programme ka arvutisse alla laadida või piisab interneti arvutist, sest kogu Su töö käib nagunii pilves? Vajadusel kaardista näiteks nädala aja jooksul, milliseid tööriistu Sa kasutad. Pane need kasvõi kirja. Tihtilugu oleme mõne asja harjumusest nii omaks võtnud, et esimese hooga selle kasutamise tähtsuse peale üldse ei tulegi.

Arvuti maht info@assistent.ee

4. Mälu (RAM)

Korraliku suurusega mälu on üks tähtsamaid asju sülearvuti juures. Mälu suurusest oleneb see, kui palju lisaaplikatsioone on endale võimalik alla laadida. Üldiselt oleneb mälu suurus näiteks arvuti hinnast – odavamatel on mälu enamasti 2-3 GB. Tänapäeval on aga üsna tavaline 4 GB, mis on piisav nii meelelahutuseks kui töö tegemiseks.

5. Suurus

Sülearvuti suurusest oleneb palju. Üldiselt on väiksemad sülearvutid ka väiksema võimsusega, mistõttu ei sobi töödeks, mis nõuavad rohkem jõudlust. Samas on tehnika areng olnud nii hea, et ka kõige õhemad ja kergemad sülearvutid on suutelised läbi viima suurt jõudlust nõudvaid ülesandeid. Mis kõige parem – neid on ka hea kaasas kanda!

6. Ekraan ja klaviatuur

Ära unusta ka ekraani suurust. Mõni eelistab suuremat ekraani, teine väiksemat. Kuid tööarvuti puhul võiks ekraani suurus alata 11-14-tollist, sest sellest väiksemad on igapäevaseks kasutamiseks üldiselt ebamugavad ning mõjuvad tihti siiski väsitavalt. Samuti tasub arvestada, et kui vajad pidevalt erinevate akende kõrvutamist ja andmete võrdlemist, siis võiks sülearvuti ekraan olla võimalikult suur.

Hea ekraan on oluline ka just seetõttu, et silmade kiiret väsimist ära hoida. Seetõttu peaks tähelepanu pöörama ekraani suurusele, eredusele ning ka vaatenurkadele.

Samuti on tähtis klaviatuur – miks? Just seetõttu, et klahvid peaksid olema mugavad nii tavakasutajale kui inimesele, kes kasutab sülearvutit tööülesanneteks. Liiga pehmed ja liiga vetruvad klahvid võivad takistada normaalset kasutust. Kindlasti on oluline enne ostmist klaviatuur järgi proovida.

7. Protsessor

Protsessor on üks tähtsamaid komponente arvuti juures, olles justkui selle „süda” (või „aju”, kuidas kellelegi meeldib öelda). Seetõttu on selle jälgimine vägagi oluline. Protsessori valik oleneb jällegi sellest, kas uus sülearvuti läheb kasutusse lihtsalt internetis surfamise jaoks või on vaja sellega suurem töö ära teha.

Protsessori valikust oleneb, kui kiire või aeglane Sinu sülearvuti on. Koosneb see „süda” tuumadest. Tänapäeva arvutitel on neid enamasti rohkem kui üks. Kuigi mida rohkem on sülearvutil tuumi, seda rohkem suudab see korraga erinevaid protsesse töökorras hoida, siis lähtuda tuleks ka protsessori tehnoloogiast. Mitmetes protsessorites on kasutusel ka tehnoloogiad, mis tekitavad virtuaalselt rohkem tuumi juurde.

8. Aku

Hea akukestvus on sülearvuti juures kindlasti üks positiivsemaid külgi. Kes siis sooviks kogu aeg juhet kaasas kanda? Siinkohal tuleks mõelda selle peale, milleks arvutit kasutatakse. Võimsamad arvutid, millel on võimsam protsessor ja graafikakaart, tarbivad ka rohkem akut.

Kui töötad pigem paikselt, siis pole see ehk eriline probleem. Saad vajadusel iga kell sülearvuti laadima panna. Kuid kui oled pidevalt liikumas ning töötad arvutis ka näiteks taksos, bussis või rongis sõites, siis tuleks laadimise võimalused läbi mõelda ning planeerida pikema aku kestvusega sülearvuti soetamist.

9. Ühenduvusvõimalused

Tänapäeval on ülioluline olla pidevas ühenduses – olgu siis mõne seadmega, internetiga, teiste inimestega jne. Just see on põhjuseks, miks ühel korralikul sülearvutil peavad olema vajalikud ühenduspesad. Kindlasti on olulisim neist USB, kuid mitte vähem tähtsam on ka HDMI.

Taaskord mõtle rahulikult läbi kõik olukorrad, kus oled pidanud andmeid või ekraani jagama ning enda sülearvutit mõne muu seadmega ühendama. Kuidas Sa seda teinud oled? Millise juhtmega?

10. Sülearvuti korpus

Korpuse kvaliteet oleneb samuti hinnast. Üldiselt on kallimad sülearvutid, mis mõeldud pigem töö tegemiseks, ka vastupidavamatest materjalidest. Sealhulgas näiteks karbon, titaanium ning alumiinium. Odavamad igapäevakasutuseks mõeldud sülearvutid on üldiselt aga plastmassist ning ilma metallraamita. See tähendab aga, et see kulub kiiremini ja ei pea nii hästi vastu. Seega on oluline silmas pidada seda, mille jaoks arvuti ostetakse, ning sellest lähtuvalt teha ka ülejäänud valikud.

Kas pole ikka kindel kuidas või millist sülearvutit valida? Töö tegemiseks ideaalse sülearvuti leidmine võib võtta veidi aega. Ära kiirusta! Mõtle rahulikult läbi eelnimetatud punktid, vaata ja võrdle erinevaid tooteid ning otsusta rahulikult. Lõpuks leiad täpselt selle, mida just Sina vajad, seega investeeritud aeg tasub ennast kindlasti ära!

Kui see artikkel oli Sulle kasulik siis kliki „Meeldib” ja kui see võiks ka Sinu sõpradele huvitav olla, siis kliki „Jaga”.

Aitäh tagasiside eest!