Black Thursday ehk Must neljapäev

Black Thursday ehk Must neljapäev

Black Thursday ehk Must neljapäev kui termin on erinevalt musta reede terminist veidi uuem. Musta reede algusaega võib määratleda juba aastasse 1961. Kauplejad muutsid mustal reedel oma poodide avamisaegu aina varasemaks ja varasemaks. Alguses kell 6:00 hommikul, siis kell 5:00, kuni lõpuks kell neli ning viimaks juba südaööl. Sellest tingituna liikusid avamisajad juba neljapäevasele päevale – tänupühade päevale.

2009. aastal avas Kmart oma uksed juba neljapäeva hommikul kell 7:00.  Põhjuseks see, et varajane poeskäik aitab ostlejatel vältida musta reede liikluskaost ning jõuda õhtuseks tänupühade õhtusöögiks koju pere juurde. Paari järgneva aasta jooksul järgisid Kmarti eeskuju mitmed kauplejad, kes avasid oma poed juba tänupühade õhtul kell 19:00 või 20:00. Sellist ostuhullust hakati aga mõnitavalt nimetama „mustaks neljapäevaks“.

Nähes, et selline süsteem töötab, järgis aastate möödudes aina enam kauplejaid seda eeskuju. Paljud hoiavad oma poed lahti terve tänupühade päeva kuni hiliste tundideni välja. Sealjuures on tähtis mainida, et töötajatele algab tööpäev juba väga varastel hommikutundidel. Musta neljapäeva üks eesmärke on olnud ka vastupanu andmine aina kasvavatele online-müükidele.

Black Thursday ehk Must neljapäev – Mida see tegelikult tähendab?

Ajalooliselt on terminil „must neljapäev“ aga hoopis muu tähendus: sellega on kirjeldatud 1929. aasta 24.oktoobril New Yorgi fondibörsil toimunud äkilist aktsiahindade langust. Sellega algas ülemaailmne majanduskriis, mis omakorda andis tõuke demokraatia hukule ning kiirendas üle maailma diktatuuride teket. See algne tähendus on väga negatiivse mõttega ning ka kaubanduslik must neljapäev pole eriti positiivsem. Kuigi ostlejatele on olnud musta neljapäeva soodustused pigem kasulikud, siis vastupidine mõju on sellel olnud aga töötajatele. Läbi aastate on olnud palju kaebuseid töötajate poolt, kes on sunnitud oma perekeskselt tänupühade õhtusöögilt varem lahkuma, et tööle minna või on pidanud tänupühade tähistamise üleüldse ära jätma.

Erinevates meediaväljaannetes ning kaubanduses on musta neljapäeva asemel kasutatud termineid „hall neljapäev“ või „pruun neljapäev“. Võrreldes musta reedega on must neljapäev kasumite osas olnud pigem tagasihoidlik. Näiteks 2014. aastal oli üldine müük mustal neljapäeval pigem läbikukkunud – sellele vastuseks otsustasid paljud kauplejad pöörduda tagasi siiski traditsioonilisemate meetodite juurde ja sulgeda neljapäeval oma poed.

Kui see artikkel oli Sulle kasulik, siis kliki “Meeldib” ja kui võiks ka sinu sõpradele huvitav olla, siis kliki “Jaga”

Aitäh tagasiside eest!