info@assistent.ee | +372 5680 0084

38+

klienti (88% püsikliendid)

3812+

Tundi teostatuid töid

20347+

hallatud/vastatud maili

1290+

sotsiaalmeedia postitust

Kuidas käib käibemaksukohustuslase registreerimine?

Käibemaksukohustuslase registreerimine samm-sammult:

  

Avalduse esitamise õigus on
  • juriidilise isiku allkirjaõiguslikul isikul,
  • riigi-, valla- või linnaasutuse seaduslikul esindajal,
  • füüsilisest isikust ettevõtjal, ja
  • nende poolt volitatud isikul.

      

Avalduse esitamine

Avalduse esitajal peab olema volitus „KMKR avalduste esitamine“.

Volituse andmiseks peab volitamise õigust omav isik sisenema e-maksuametisse/e-tolli esindaja rollis ning valima rubriigis „Leping ja seaded“, seejärel „Volituste administreerimine“. Volituste administreerimise lehel tuleb sisestada kasutaja isikukood, keda volitatakse, ning valida volitus „KMKR avalduste esitamine“.

Avalduse esitamiseks volitatud isikuna vali „Registrid“ > „Käibemaksukohustuslaste register“ > „Uus avaldus“ > „Käibemaksukohustuslasena registreerimise avaldus“ või „Piiratud käibemaksukohustuslasena registreerimise avaldus“.

Otsuse tegemine
Registreerimise otsus

Maksu- ja Tolliamet teeb registreerimise otsuse viie tööpäeva jooksul pärast avalduse kättesaamist. 

 
Kui MTA vajab registreerimiseks Sinu ettevõtluse alustamist või selle olemasolu tõendavaid lisadokumente, siis võtavad nad Sinuga viie tööpäeva jooksul kas telefoni või posti teel ühendust. Sellisel juhul teevad nad registreerimise otsuse viie tööpäeva jooksul pärast dokumentide kättesaamist.


Registreerimisest teavitab MTA Sind elektronposti aadressil või lühisõnumiga mobiiltelefoni numbril ning registreerimisotsuse laadivad nad üles e-maksuametisse/e-tolli. Otsuse leiad nii rubriigis „Teated” > „Haldusaktid” kui ka rubriigis „Registrid” > „Käibemaksukohustuslaste register”.

  

Registreerimata jätmise otsus

Kui isik ettevõtlusega ei tegele või ettevõtlust ei alusta, siis Maksu- ja Tolliamet isikut käibemaksukohustuslasena ei registreeri.


Samuti ei registreeri Maksu- ja Tolliamet isikut, kes ei ole esitanud tähtajaks nõutud lisadokumente.


Registreerimata jätmise otsuse teeb Maksu- ja Tolliamet viie tööpäeva jooksul pärast dokumentide kättesaamist või dokumentide esitamise tähtaja möödumist.


Otsuse laeb MTA üles e-maksuametisse/e-tolli. Dokumendi e-maksuametis/e-tollis kättesaadavaks tegemise kohta saadavad nad teate elektronposti aadressil või lühisõnumiga mobiiltelefoni numbril. Otsuse leian nii rubriigis „Teated” > „Haldusaktid” kui ka rubriigis „Registrid” > „Käibemaksukohustuslaste register”.

Mida toob kaasa käibemaksukohustuslasena registreerimine

Käibemaksukohustuslasena registreerimise päevast alates peab isik täitma käibemaksukohustuslase kohustusi, sealhulgas:

  • lisama võõrandatava kauba või osutatava teenuse maksustatavale väärtusele käibemaksu;
  • arvutama tasumisele kuuluva käibemaksusumma, mis tuleb tasuda riigieelarvesse maksustamisperioodile (üldjuhul kalendrikuu) järgneva kuu 20. kuupäevaks;

NB! ostetud kaupadelt ja saadud teenustelt tasumisele kuuluvat käibemaksu (sisendkäibemaks) saab maha arvata vaid juhul, kui ostetud kaubad ja saadud teenused on soetatud maksustatava käibe tarbeks. Kui ettevõtlus puudub või kui kaubad ja teenused on soetatud maksuvaba käibe tarbeks, siis sisendkäibemaksu maha arvata ei saa.

  • säilitama dokumente, pidama arvestust ning väljastama nõuetele vastavaid arveid;
  • esitama iga kuu 20. kuupäevaks käibedeklaratsiooni (vorm KMD) ning 10. kuupäevaks tulu- ja sotsiaalmaksu, kohustusliku kogumispensioni makse ja tööstuskindlustusmakse deklaratsiooni (vorm TSD). Vormi TSD esitamine on kohustuslik ka siis, kui ettevõttel tulumaksu maksmise kohustus puudub.

Nüüd on aeg, mil tuleks endale otsida raamatupidaja, kui seda veel tehtud ei ole! 

  

  

   

 Kui see artikkel oli Sulle kasulik, siis kliki “Meeldib” ja kui võiks ka sinu sõpradele huvitav olla, siis kliki “Jaga”

Aitäh tagasiside eest!

Tasuta
E-raamat

Soovid teada, kuidas virtuaalassistent saab aidata Sul rohkem raha teenida?

Olen teadlik, et e-raamat on täiesti tasuta ja saan Virtuaalassistent OÜ listist lahkuda igal ajal. Me ei jaga Teie aadressi kellegagi ea saada spammi.