info@assistent.ee | +372 5680 0084

68+

klienti (88% püsikliendid)

3812+

Tundi teostatuid töid

20347+

hallatud/vastatud maili

1290+

sotsiaalmeedia postitust

Miks peaksid oma aega sama targalt investeerima nagu oma raha?

Kindlasti oled kuulnud väljendit “maksa iseendale esimesena”? Kas tead kuidas see käib? Kas Sinul on piisavalt aega selleks? Kui oled millegi osas kirglik, on ainus võimalus selle elluviimiseks sellega kohe praegu alustada, ükskõik kui kiire Su eluviis on.

Isiklike rahaasjade üks vanimaid klišeesid on – „maksa iseendale esimesena“! See on klišee just seetõttu, et see töötab. Otse öeldes – see töötab seetõttu, et Sa oled nõrk. Kui võtad osa oma tasust sel hetkel, kui selle saad ning lisad selle oma säästudesse või tasud ära võlad, ei pane Sa ilmselt selle raha puudumist näiteks toidupoes käies ja maksude maksmisel tähele.

Investeeri aega targalt

Kuid kui lähened asjale teise nurga alt ning „maksad iseendale viimasena“ – kulutades raha eelkõige vajaminevale ning seejärel säästes ülejäänu – näed tihti, et säästmiseks ei ole mitte midagi alles! Sest kulutasid kõik ära, ilma ise märkamata.

On tõsi, et iseendale esimesena maksmine ei ole eksimatu viis. See ei pruugi töötada kui elad vaesuse piiril, üritad liiga palju säästa või oled sõltuvuses oma krediitkaardist.

Samas on iseendale viimasena maksmine tee hävinguni, sest see eeldab endast lõputut tahtejõudu (ennetamaks järelandlike oste) ning etteplaneerimist (võrdlemaks iga potentsiaalse ostu häid külgi säästmise heade külgedega). Inimesed ei saa kummagi puhul ideaalselt hakkama.

Kui oskad kasvõi natukene oma rahaga ümber käia, siis Sa ilmselt juba teadsid seda. Samas aga ei pruukinud Sa teadvustada seda, et ajaga on asjad täpselt samamoodi. Kui on midagi, mille osas oled kirglik – olgu selleks novelli kirjutamine või äri alustamine või oma lastega rohkem aega koos veetmine – ainus viis selle elluviimiseks on sellega kohe praegu alustada! Ükskõik kui paljud muud ülesanded Sulle peale pressivad.

Kui Sa ei säästa oma aega praegu, kasvõi igal nädalal natukene, siis ei tule ka tulevikus järsku sellist hetke, kus oled kõigi oma ülesannetega järje peal ja Sul on äkki suurem hulk vaba aega.

“Maksa iseendale esimesena” – kuidas maksta aega?

Suurematele ülesannetele keskendumine, et hiljem oleks rohkem vaba aega, tekitab kiusatust, kuid just seda saakski võrrelda „iseendale viimasena maksmisega“. Sel samal põhjusel on see ka läbikukkumine: igas hetkes tunduvad need väikesed ajakulud tähtsad.

maksa iseendale esimesena

Paljud neist ongi tähtsad, kuid Sul ei ole ei tahtejõudu ega pikemas perspektiivis võimalusi nende vahel targalt valida, mis annab Sulle piisavalt aega, et tähtsamate ülesannetega hiljem tegeleda. Seega, ära isegi ürita. Tee suurtest asjadest väikesed osad esimesena.

See muidugi on kooskõlas ajatute nõuannetega, mis ütlevad, et igal tööpäeval tuleb just töö esimese tunni ajal keskenduda kõige tähtsamate projektide tegemisele. Või et ka iseendaga tuleb kohtumisi kokku leppida, märkides need hetked kalendrisse üles, et muud kohustused ei saaks nendega kattuda.

Mõeldes „iseendale esimesena maksmisele“ on võimalik need nõuanded muuta elufilosoofiaks: kui kasutad kasvõi natukene aega selleks, et teha seda, mis on Sulle kõige tähtsam, on parem sellega kohe alustada. See ei pruugi alguses kõige paremini minna, kuna see on justkui vastupanu Sinu tavapärasele hõivatusele. Iroonia on selles, et ilmselt pead esialgu harjuma olema vähem produktiivne, kuna muud ülesanded hakkavad kuhjuma. Samas näed aga, et kui neid ülesandeid on vaja teha, siis need saavad ka tehtud. Ja kui nad ei saa tehtud? Ehk siis neid tegelikult ei olnudki vaja teha.

 

  

Kui see artikkel oli Sulle kasulik, siis kliki “Meeldib” ja kui võiks ka Sinu sõpradele huvitav olla, siis kliki “Jaga”

Aitäh tagasiside eest!