Kas Sa oled tuttav selliste “pühadega” nagu Must Reede, Must Neljapäev ja Küber Esmaspäev?

 

Black Thursday ehk Must neljapäev

Black Thursday ehk Must neljapäev kui termin on erinevalt musta reede terminist veidi uuem. Musta reede algusaega võib määratleda juba aastasse 1961. Kauplejad muutsid mustal reedel oma poodide avamisaegu aina varasemaks ja varasemaks. Alguses kell 6:00 hommikul, siis kell 5:00, kuni lõpuks kell neli ning viimaks juba südaööl. Sellest tingituna liikusid avamisajad juba neljapäevasele päevale – tänupühade päevale.

2009. aastal avas Kmart oma uksed juba neljapäeva hommikul kell 7:00.  Põhjuseks see, et varajane poeskäik aitab ostlejatel vältida Musta Reede liikluskaost ning jõuda õhtuseks tänupühade õhtusöögiks koju pere juurde. Paari järgneva aasta jooksul järgisid Kmarti eeskuju mitmed kauplejad, kes avasid oma poed juba tänupühade õhtul kell 19:00 või 20:00. Sellist ostuhullust hakati aga mõnitavalt nimetama „Mustaks Neljapäevaks“.

Nähes, et selline süsteem töötab, järgis aastate möödudes aina enam kauplejaid seda eeskuju. Paljud hoiavad oma poed lahti terve tänupühade päeva kuni hiliste tundideni välja. Sealjuures on tähtis mainida, et töötajatele algab tööpäev juba väga varastel hommikutundidel. Musta Neljapäeva üks eesmärke on olnud ka vastupanu andmine aina kasvavatele online-müükidele.

Black Thursday ehk Must Neljapäev – mida see tegelikult tähendab?

must reede ja neljapäev

Ajalooliselt on terminil „Must Neljapäev“ aga hoopis muu tähendus: sellega on kirjeldatud 1929. aasta 24.oktoobril New Yorgi fondibörsil toimunud äkilist aktsiahindade langust. Sellega algas ülemaailmne majanduskriis, mis omakorda andis tõuke demokraatia hukule ning kiirendas üle maailma diktatuuride teket. See algne tähendus on väga negatiivse mõttega ning ka kaubanduslik Must Neljapäev pole eriti positiivsem. Kuigi ostlejatele on olnud Musta Neljapäeva soodustused pigem kasulikud, siis vastupidine mõju on sellel olnud aga töötajatele. Läbi aastate on olnud palju kaebuseid töötajate poolt, kes on sunnitud oma perekeskselt tänupühade õhtusöögilt varem lahkuma, et tööle minna või on pidanud tänupühade tähistamise üleüldse ära jätma.

Erinevates meediaväljaannetes ning kaubanduses on Musta Neljapäeva asemel kasutatud termineid „Hall Neljapäev“ või „Pruun Neljapäev“. Võrreldes Musta Reedega on Must Neljapäev kasumite osas olnud pigem tagasihoidlik. Näiteks 2014. aastal oli üldine müük Mustal Neljapäeval pigem läbikukkunud – sellele vastuseks otsustasid paljud kauplejad pöörduda tagasi siiski traditsioonilisemate meetodite juurde ja sulgeda neljapäeval oma poed.

 

 

Must Reede - info@assistent.ee

Must reede

Black Friday ehk Must reede on liikuv tähtpäev, mis järgneb Ameerika Ühendriikides tänupühade päevale. Tänupühad on samuti liikuv püha ning traditsiooniliselt tähistatakse seda novembri neljandal neljapäeval. Erinevalt tänupühadest ei ole Must Reede aga ametlik püha. Kuid juba alates 1952. aastast peetakse seda päevaks, mil algab riigi jõuluostude periood.

Musta reedet iseloomustab see, et paljud kauplejad ning jaemüüjad avavad oma poed väga varakult. Viimastel aastatel isegi ka juba öötundidel! Ning pakuvad ostlejatele erinevaid sooduspakkumisi ja allahindluseid.

Varaseim tõend sellest, et terminit „Must Reede“ kasutati ostlemise kontekstis ja just kirjeldades päeva, mis järgneb tänupühadele, tuleneb Philadelphiast. Seal kasutati seda terminit kirjeldamaks väga tihedat ning segadusttekitavat liiklust nii jalakäijate kui ka sõidukite osas. Sellises kontekstis on võimalik terminit ajaloos jälgida kuni aastani 1961. Esialgu kasutati seda pigem negatiivsemas mõttes, sest tihe liiklus nii sõidukite kui ka jalakäijate seas tekitas palju õnnetusi.

Mida aastad edasi, seda populaarsemaks see nimetus sai. Seda hakati pigem kasutama kaubandusliku tähendusega. Kaubanduses on kahjum märgitud punasega ning kasum märgitud mustaga ning Musta Reede kogukasum ulatub miljarditesse. Näiteks oli 2015. aastal kogu neljapäevase Musta Reede nädalavahetuse tulu 50.9 miljardit dollarit. Kuigi see summa oli 11% väiksem kui eelneval aastal, on arv ikkagi muljetavaldav. 

Black Friday ehk Must Reede – millal avatakse?

Pakkumaks ostjatele parimaid pakkumisi ning võimalust omale sobivad tooted leida, on poed oma tavapäraseid lahtiolekuaegu pikendanud. Esialgu oli levinud see, et kauplejad avasid oma poe varahommikul kell 6:00. Aastate möödudes muutus aega aina varasemaks. Avati juba kell 5:00 või ka kell 4:00 varahommikul. 2011. aastal jõudis see „trend“ aga uue punktini, kui paljud suurettevõtted nagu näiteks Target, Macy’s ja Kohl’s avasid oma kauplused esmakordselt südaööl! Sellest inspireerituna teatas Walmart 2012. aastal, et avab uksed juba tänupühade päeval kell kaheksa õhtul (Must Neljapäev). Töötajate seas sai selline otsus negatiivse vastukaja – mitmel pool toimus streike ning töötajad lahkusid töölt.

Black Friday ehk Must reede on juba aastaid olnud päev, kus paljud jaemüüjad teevad enneolematuid allahindluseid ning kampaaniaid ja tänu sellele on külastajate ning ka kasumi hulk aastalt aastasse kasvanud. Kuna see päev tähistab justkui jõuluhooaja ning sellega kaasnevate ostude tegemise algust, kasutavad paljud inimesed musta reede soodustusi jõulukinkide soetamiseks. Kuigi ajalooliselt oli levinud, et sooduspakkumised kehtisid terve tänupühade nädalavahetuse, siis viimastel aastatel on see süsteem pigem populaarsust kaotanud.

Kuna paljud poed avavad oma uksed juba tänupühade päeval või mustale reedele eelneval ööl, on levinud vaatepilt, et inimesed ootavad juba tunde enne poe avamist ukse taga või järjekorras, et uste avamisel saada esimesena kaubale ligi. Eesmärk on saada võimalus soetada parimaid kaupu soodsaima hinnaga. Seetõttu on aga levinud igasugused õnnetused, kuna esineb palju trügimist ja üksteise lükkamist. Paljudele on Must Reede aasta kõige tähtsam päev ostude sooritamiseks ning seetõttu võidakse terve aasta selle jaoks ka raha kõrvale panna.

 

Black Friday ehk Must Reede – kas Sina oled selleks valmis?

Kuigi Black Friday ehk Must reede oma praegusel kujul on kõige populaarsem ehk Ühendriikides, on ka paljud teised riigid seda eeskuju järginud ning pannud paika sarnaseid päevi. Ilmselt aga on tõsisasi see, et sellise „hullusena“ nagu on Must Reede Ühendriikides, ei kohta seda päeva väga kuskil mujal. Alates 2006. aastast on teatatud üheksast surmast ning 98 vigastatust Musta Reedega seoses. Samas, Must Reede ei ole koormav ainult ostlejale, vaid ka ettevõtjale: loodetakse parimat tulu ning selle nimel ollakse valmis tegema ulmelisi allahindluseid ning sooduspakkumisi, mis klienti ligi tõmbaks. On tähtis, et iga ettevõtja oleks nii füüsiliselt kui ka mentaalselt valmistunud Mustaks Reedeks.

 

Must Reede ja Cyber Monday - appi tuleb virtuaalassistent info@assistent.ee

 

Cyber Monday ehk Küberesmaspäev – mis see veel on?

Cyber Monday ehk Küberesmaspäev on termin, mis tähistab tänupühadele järgnevat esmaspäeva. See termin loodi mõttega, et suunata inimesi tegema rohkem oste internetist. Sealt ka sõna „küber“ (ingl.k cyber). Konkreetne termin loodi aastal 2005 Ellen Davise ja Scott Silvermani poolt. Seega tegu ei ole väga vana traditsiooniga. Nagu ka Must Reede, on Küberesmaspäev liikuv.

Küberesmaspäeva saab võrrelda Musta Reedega – vahe on vaid selles, et Küberesmaspäeval on sooduspakkumised, allahindlused ning erinevad promokoodid enamasti online-keskkonnas. Interneti populaarsuse kasv tundub olevat pidurdamatu ning seetõttu on arusaadav, miks paljud inimesed eelistavad oste sooritada mugavalt oma kodust või kontorist selle asemel, et oodata tunde poodides järjekorras. Praegusel ajal on internetiühendus nii kiire, et ostude sooritamiseks kuluv aeg on märkimisväärselt lühem, kui see oleks Mustal Reedel.

Cyber Monday ehk Küberesmaspäev – milleks see hea on?

Võrreldes Musta Reedega on Küberesmaspäev populaarne ka just väiksemate ettevõtjate seas. Just nende seas, kes Mustal Reedel ei suudaks suuremate kaubanduskettidega võistelda. Samas aga erineb kahe päeva vahel ka kauba tüüp, mida rohkem müüakse. Näiteks on võimalik Mustal Reedel leida väga soodsa hinnaga tehnoloogiat, Küberesmaspäeva pakkumistes on seda aga vähem. Sama kehtib ka näiteks köögitehnika kohta. Küberesmaspäev keskendub peamiselt riietele, jalanõudele ning aksessuaaridele. Viimaste aastate Küberesmaspäevad on näidanud, et riietemüük on olnud umbes 45% suurem kui Mustal Reedel.

Esmakordselt ületas Küberesmaspäeva käive miljardi piiri 2010. aastal ning peale seda on see iga aasta tõusnud. Kasv on olnud kiire! 2 miljardi piir ületati 2014. aastal ning 3 miljardi piir juba 2016. aastal. 2016. aastal ületas Küberesmaspäeva 3.45 miljardi dollariline käive Musta Reede 3.34 miljardi dollarilise käibe. Kiire kasv pole aga üllatav – internetikasutus on saanud nii tavapäraseks ning erinevate toimingute läbiviimine online’s samuti.

Ka fakt, et isegi igapäevaseid toidupoes käike vähendatakse ning tehakse samad ostud internetis, näitab, et internetis ostude sooritamine on kiireim ning mugavaim viis. Seetõttu polegi üllatav, et päeval, mil ostlejat meelitatakse erinevate soodustuste ja allahindlustega, on ostlejate arv väga suur. Suure populaarsusega kaasneb aga see, et veebilehed võivad joosta kokku või esineda võib muid probleeme – seega pole küberostude tegemine täiesti probleemidevaba.

Esmajärjekorras on küberesmaspäev siiski online-ostlemiseks. Reaalsus on aga see, et paljud pakkumised, mida internetis võimalik soetada, on olemas ka poodides. Valmistamaks ostlejat ette esmaspäevaks annavad kauplejad juba aegsalt interneti teel teada, milliseid allahindluseid ja sooduspakkumisi võib oodata. Küberesmaspäev sai küll alguse Ühendriikidest, kuid on aastatega nii palju populaarsust kogunud, et ka teised riigid on sellisest päevast eeskuju võtnud ning oma versioonidega välja tulnud. 

 

Kas Sina plaanid ka Musta Reede müükidest kasu saada?

Seoses internetikasutuse kiire kasvuga, teevad paljud ettevõtted ka Musta Reede pakkumisi teisiti ja ei pea hommikul isegi voodist välja tulema. Veebipoe uksed on lahti juba siis, kui tavapoodide töötajad alles hommikukohvi joovad. Oled Sina enda klientidele juba samasuguse võimaluse ette valmistanud? Kui ei, siis tuleme Sulle vajadusel appi, sest aeg jookseb tik-tak…tik-tak…tik-tak.. Must reede on kohe-kohe kohal! Praegu on viimane aeg alustada kiirete ettevalmistustega, et just Sinu kliendid ostaksid Sinu käest, mitte Sinu konkurentide juurest ja et müügipäev mööduks tõrgeteta!

 

 

 

Kui see artikkel oli Sulle kasulik, siis kliki “Meeldib” ja kui võiks ka Sinu sõpradele huvitav olla, siis kliki “Jaga”.

Aitäh tagasiside eest!

×
×

Cart