Kindlasti oled kuulnud väljendit “maksa iseendale esimesena”? Kas tead kuidas see käib?
Mike Michalowiczi tutvustab enda raamatus “Kasum esimesena” (Profit First) uuenduslikku lähenemist rahanduse juhtimisele ettevõtetes. Peamine idee on muuta traditsioonilist kasumimudelit (“tulud – kulud = kasum”) ja asetada kasum esikohale (“tulud – kasum = kulud”). See tähendab, et iga kord, kui ettevõte saab tulu, tuleb esmalt eraldada kindel protsent kasumikontole ning seejärel hallata järelejäänud raha kulude katmiseks.
See süsteem toimib, luues finantsdistsipliini ja sundides ettevõtteid oma kulusid rangemalt kontrollima. Jagades sissetuleku erinevatele kontodele (kasum, omanikutasu, maksud ja kulud). Nii saavad ettevõtted paremini ülevaate oma rahalisest olukorrast ja väldivad liigsete kulude tekkimist. See lähenemine aitab ettevõtetel kasumlikumaks muutuda, tagades, et kasum ja omaniku tasu on alati prioriteet.
Kuid kui lähened asjale teise nurga alt ning „maksad iseendale viimasena“ – kulutades raha eelkõige vajaminevale ning seejärel säästes ülejäänu – näed tihti, et säästmiseks ei ole mitte midagi alles! Sest kulutasid kõik ära, ilma ise märkamata.
Iseendale viimasena maksmine on tee hävinguni, sest see eeldab endast lõputut tahtejõudu (ennetamaks järelandlike oste) ning etteplaneerimist (võrdlemaks iga potentsiaalse ostu häid külgi säästmise heade külgedega). Inimesed ei saa kummagi puhul ideaalselt hakkama.
Kui oskad kasvõi natukene oma rahaga ümber käia, siis Sa ilmselt juba teadsid seda…
Samas aga ei ole Sa võib olla endale teadvustada seda, et ajaga on asjad täpselt samamoodi. Kui on midagi, mille osas oled kirglik – olgu selleks novelli kirjutamine või äri alustamine või oma lastega rohkem aega koos veetmine – ainus viis selle elluviimiseks on sellega kohe praegu alustada! Ükskõik kui paljud muud ülesanded Sulle peale pressivad.
Kui Sa ei säästa oma aega praegu, kasvõi igal nädalal natukene, siis ei tule ka tulevikus järsku sellist hetke, kus oled kõigi oma ülesannetega järje peal ja Sul on äkki suurem hulk vaba aega.
“Maksa iseendale esimesena” – kuidas maksta aega?
Tähtsatele ülesannetele keskendumine, mis nõuavad hetkel rohkem aega (kuid mis tooks hiljem jällegi rohkem vaba aega) jäävad tihtilugu kiirete “tulakahjude kustutamise” ülesannete varju. Tead ju küll seda pudi-padi, mis vajab tegemist kohe nüüd ja praegu? Kui kogu päev oled ringi sahminud, aga päeva lõpuks tundub, et tehtud pole midagi? Neid “tulekahjude kustutamisi” saakski võrrelda „iseendale viimasena maksmisega“. Samamoodi on see ka läbikukkumine: igas hetkes tunduvad need väikesed ajakulud kõige tähtsamad, kuid tihtilugu ei teeni need suuremat eesmärki.
Paljud neist pisiasjadest on ka tähtsad, kuid kui Sul ei ole ei tahtejõudu ega pikemas perspektiivis võimalusi nende vahel targalt valida, et saada piisavalt aega ka tähtsamate ülesannetega tegelemiseks, siis võid sattuda lõksu. Kuidas seda lõksi vältida?
Pane kirja eesmärgid, mida kindlasti saavutada tahad ja tegevused, mis on kindlasti vajalikud nende saavutamiseks. Jaga suur eesmärk koos tegevustega väiksemateks osadeks. Ja pühendu nendele osadele iga päev. Ka “tulekahjude” kõrvalt!
See on ka kooskõlas ajatute nõuannetega, mis ütlevad, et igal tööpäeval tuleb just töö esimese tunni ajal keskenduda kõige tähtsamate projektide tegemisele. Või et ka iseendaga tuleb kohtumisi kokku leppida, märkides need hetked kalendrisse üles, et muud kohustused ei saaks nendega kattuda.
Mõeldes „iseendale esimesena maksmisele“ on võimalik need nõuanded muuta elufilosoofiaks: kui kasutad kasvõi natukene aega selleks, et teha seda, mis on Sulle kõige tähtsam, on parem sellega kohe alustada. See ei pruugi alguses kõige paremini minna, kuna see on justkui vastupanu Sinu tavapärasele hõivatusele. Iroonia on selles, et ilmselt pead esialgu harjuma olema vähem produktiivne, kuna muud ülesanded hakkavad kuhjuma. Samas näed aga, et kui neid ülesandeid on vaja teha, siis need saavad ka tehtud. Ja kui nad ei saa tehtud? Ehk siis neid tegelikult ei olnudki vaja teha?
Kui see artikkel oli Sulle kasulik, siis kliki “Meeldib” ja kui võiks ka Sinu sõpradele huvitav olla, siis kliki “Jaga”